C0603C103K5RACTU KEMET Multilayer Ceramic Capacitors MLCC – SMD/SMT 50volts 10000pF X7R 10% SMD 0603
Capacitance range includes E24 decade values from 10pF to 47µF
Operating temperature range from -55°C to +125°C
DC voltage ratings from 6.3V to 250V
EIA 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220 and 2225 case sizes available
Temperature stable dielectric
Capacitance tolerances of ±5%, ±10% and ±20%
Non-polar device, minimizing installation concerns
Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH Compliant
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Specifications
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC – SMD/SMT
Manufacturer: KEMET
RoHS: RoHS Compliant
Series: C-C
Capacitance: 0.01 uF
Voltage Rating DC: 50 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10 %
Case Code – in: 0603
Case Code – mm: 1608
Height: 0.8 mm
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: – 55 C
Termination: –
Product: General Type MLCCs
Packaging: Reel
Brand: KEMET
Capacitance – nF: 10 nF
Capacitance – pF: 10000 pF
Class: Class 2
Length: 1.6 mm
Package / Case: 0603 (1608 metric)
Factory Pack Quantity: 4000
Termination Style: SMD/SMT
Voltage Rating AC: –
Width: 0.8 mm