Vishay / DALE RNC55H2002FS Resistor Metal Film 20K Ohm 1% 1/8W Axial Mil Spec
SPECIFICATIONS
Part #: RNC55H2002FS
Part Category: Resistors
Manufacturer: Vishay Precision Group
Description: RESISTOR, METAL FILM, 0.1 W, 1 %, 50 ppm, 20000 ohm, THROUGH HOLE MOUNT
Mfr Package Description AXIAL LEADED
Status Active
Resistor Type FIXED RESISTOR
JESD-609 Code e0
Manufacturer Series RNC
Mounting Feature THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature-Min -65 Cel
Package Shape TUBULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) 0.1000 W