Manufacturer Part Number: 10115788-005LF
Part Number 10115788-005LF
Housing Material Thermoplastic
Contact Material Copper Alloy
Pitch 2.54|1.27 mm
Maximum Contact Resistance mOhm
Mounting Edge Mount
Pin Count 36
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 50.22 x 22.24 x 7.25
Maximum Current Rating 9|1.5 A
Card Thickness 1.57 mm
Number of Contacts 16Power|20Signal
Number of Rows 2
Body Orientation Right Angle
Rad Hard No
Type Power Card Edge
Lead Finish Tin Over Nickel
Contact Plating GXT Over Nickel
Housing Color Black
Termination Method Solder
Product Height 7.25 mm